Áteresztő bél szindróma

Áteresztő vagy lyukas bél szindróma – vajon Téged is érint?

A bélrendszerünkön sok olyan anyag is áthalad, amiknek semmi keresnivalójuk nincs a szöveteink között, netán a véráramban. Anatómiailag szerencsére úgy vagyunk kitalálva, hogy ne is kerülhessenek oda, viszont mi magunk gyakran mindent megteszünk azért, hogy teszteljük ezt a védővonalat, és sok esetben „megnyerjük” a harcot. A nyereményünk ételérzékenység, autoimmun betegség, pajzsmirigy problémák és még sorolhatnánk…

 

A bélhámsejtek között úgynevezett „tight junction” kapcsolat van, aminek éppen az volna a lényege, hogy lehetetlenné tegye a különféle anyagok áramlását a bélből a szövetekbe, és fordítva. Ezt nagy vonalakban úgy kell elképzelni, mintha kis golyókat ragasztanánk szorosan egymás mellé, ahol a golyók a sejtek, a ragasztó pedig a közöttük lévő kapocs (ez a kapocs valójában különböző fehérjemolekulák szoros hálózata). Persze a sejteken (azaz a golyókon) keresztül is történik anyagáramlás, de nagyon szigorúan szabályozott, gyakorlatilag szinte lehetetlen „kiskaput” találni.

Mi az a zonulin, és hogy kerül a képbe? A zonulin egy fehérje, ami a bélhámsejtekből szabadul fel, és azok (vagyis a golyócskák) között rést nyit. A „résnyitás” annyit jelent, hogy a sejtek közötti kapcsolatot meglazítja (mintha kissé oldaná a ragasztót). Ez egy teljesen normális és egészséges folyamat, hiszen tápanyagok és egyéb molekulák kell is, hogy mozogjanak a sejtek között. Probléma akkor akad, ha a nyitott rés túl nagy, így nem csak azok a molekulák férnek át, amiknek szükséges, hanem nagyobb fehérjemolekulák is, amiknek nem kellene.

Ezek a kóbor molekulák aztán a véráramba kerülve immunreakciót provokálnak. Később ugyanezekkel az anyagokkal találkozva a szervezetünk védekezni fog ellenük, például különböző ételérzékenységek alakulnak ki. Előfordulhat az is, hogy magának bélflórának egy része szivárog át ezeken a réseken. Ebben az esetben is ugyanaz történik, azaz immunválasz következik be.

A legerőteljesebb „kapunyitók” a glutén és a bélbaktériumok. A gliadin (gluténban van) megemeli a zonulin mennyiségét a bélben (figyelem, nem csak cöliákiások esetében!), így erősebben meglazul a sejtek közötti kapcsolat, és különféle nemkívánatos anyagok képesek átjutni a sejtközötti térbe. Ezt az állapotot nevezzük szivárgó vagy lyukas bélnek.

Az átjutott molekulák által kiváltott immunreakció ráadásul tovább roncsolja a bélhám szerkezetét, így az egyre gyulladtabb, átjárhatóbb lesz.

A megnövekedett zonulin mennyiség és a lyukas bél szindróma fő kiváltó okai:

1. Káros organizmusok jelenléte a bélben

  • SIBO – a vékonybél bakteriális érintettsége
  • gomba okozta diszbiózis vagy candida túlszaporodás
  • parazita fertőzések

2. Glutén (gliadin) tartalmú táplálék

3. Stressz

Mikor kell gyanakodni az áteresztő bél meglétére?

Például a következő esetekben:

  1. Ételérzékenység
  2. Gyulladásos bélbetegség
  3. Autoimmun betegség
  4. Pajzsmirigy problémák
  5. Tápanyag felszívódási zavar
  6. Gyulladásos bőrpanaszok
  7. Hangulati problémák és autizmus

 

Egyszerű otthoni mintavétellel és egy profi német labor segítségével kiderítheted, hogy esetedben mennyi zonulin termelődik, és kell-e aggódnod az áteresztő bél miatt:

ZONULIN VIZSGÁLAT

 

Források:
https://www.jillcarnahan.com/2013/07/14/zonulin-leaky-gut/
https://draxe.com/7-signs-symptoms-you-have-leaky-gut/
http://www.tankonyvtar.hu/…/ta…/2011_0025_bio_5/ch17s09.html
https://www.sciencedirect.com/…/ar…/pii/B978012401716000012X

 

Haász Nikoletta, 2018