Információs anyagoknőknek
férfiaknak
gyerekeknekMegrendelés meneteHogyan néz ki nálunk pontosan a megrendelés menete elejétől a végéig? Olvassa el » hajhullásegészségpénztárakfontos kiemelniAz oldal nem kíván diagnosztizálni, gyógyítani, rábeszélni, csupán választási lehetőséget kínál. | A hormonokról általábanA legfontosabb belső elválasztású mirigyeink:
Agyalapi mirigyAz agyalapi mirigy elülső és hátulsó lebenyre osztható. A legfontosabb belső elválasztású mirigy: az "ezermester mirigy", amely a többi belső elválasztású mirigy működését is szabályozza - az agyalapi mirigy (hypofízis). Jellemzői: babszem nagyságú, a koponya ékcsontjának üregében helyezkedik el. Szoros kapcsolatban áll a felette lévő agyterülettel, a hypotahalamussal. Helyesebb hypotalamo-hypofizeális rendszerről beszélni. E rendszerben kapcsolódik össze a legszorosabban az idegrendszer és a hormonális rendszer működése. Az elülső lebenyben termelődnek:
A hátulsó lebenyben termelődnek:
A hypofízis hormonjai: összetett fehérjék, vagy polipeptidek. MellékveseAz agyalapi mirigy által irányított belső elválasztású mirigyek egyike a mellékvese. Emberben, a bab alakú vesék csúcsán piramis alakban helyezkednek el. Kéreg és velőállományból áll. A mellékvesekéreg hormonokat tartalmazó un. hormontabletták szedése napjainkban elterjedt a sportolók körében. Való igaz, hogy az intenzív edzések hatására a hormontartalmú tabletták növelik a sportolók izomzatát. Szedésük mind a férfiakban, mind a nőkben rendkívül veszélyes, nem kívánt mellékhatásokat (májkárosodás, izületi sérülések) válthatnak ki. A nemi működésben, az ivarsejtek termelésében potenciazavarok, frigiditás léphetnek fel. A mellékvesekéreg hormonjai:
Mellékvese velőállománya termeli az adrenalint, ami nemcsak a szív de a vázizmok ereit is tágítja termeli. A bőr és a tápcsatorna ereit szűkíti. Emeli a vércukor és a zsírsav szintjét. Valamint a noradrenalint, ami csak a szív koronáit tágítja, a többit szűkíti. PajzsmirigyA gégénél, a pajzsporc előtt helyezkedik el. Többféle hormont is termel, de 90 % a tiroxin, ami a szervezet legáltalánosabb hatású hormonja az emberi szervezet normális fejlődéséhez elengedhetetlen. Például serkenti a növekedést, fokozza az alapanyagcserét, alapja a csontosodási folyamatnak, az agyszövet fejlődésének. A tiroxin termelést az agyalapi mirigy pajzsmirigy serkentő hormonja szabályozza. A pajzsmirigy kalcitonin nevű hormonja a vér kalcium anyagcseréjét szabályozza. MellékpajzsmirigyA pajzsmirigy mögötti kötőszövetbe ágyazva négy rizsszem nagyságú testecskéből áll. A parathormont termeli, amely a szervezet kalcium anyagcseréjét biztosítja. Ha kevés parathormon termelődik, un. tetániás görcsök léphetnek fel a szervezetben. Túlzott termelődésekor a csontok felritkulnak, "lágyulnak", a zsigerek meszesedésnek indulnak. HasnyálmirigyA patkóbél és a gyomor között helyezkedik el. Belső elválasztású mirigyei termelik az inzulint (insula=sziget), ami 51 aminosavból álló polipeptid. Hiányában a vércukorszint megnő és kialakul a cukorbetegség, amely lehet veleszületett és szerzett. Insulin hatására a vércukorszint csökken. Termeli még a glukagont, ami emeli a vércukorszintet (működése ellentétes az inzulinnal). A máj e két hormon segítségével (inzulin és glukagon) alakítja ki a vércukorszintet. A vércukorszint szabályozásában résztvevő hormonok hatását az idegrendszer hangolja össze. TobozmirigyA belső elválasztású mirigyrendszer működésének szabályozását főleg a tobozmirigy (epifízis) és az agyalapi mirigy (hipofízis) látja el. A tobozmirigy a köztiagy része, ami az :
Nemi mirigyekA hipofízis elülső lebenyében termelődő hormonok:
|